Книгарня

Анонси прочитаних книжок, новинки видавництв і книгарні Народного дому.

books-iconУ 2009 році з ініціативи Люби Хомчак відбулася перша в Стрию книжкова толока.

Миколаїв мав до цього уже три такі події, і думалось, що в Стрию також можна спробувати. На жаль, відвідувачів виявилось значно менше, ніж очікувалось. Але загалом серед учасників  були яскраві особистості.

Ми відкрили тоді для себе літературне Закарпаття. На толоці був присутній впродовж двох днів Олександр Гаврош. Це ім’я було відоме нам, зокрема, з газетних публікацій в «Україні молодій». Молодий, енергійний, амбітний, допитливий – він у мене викликав асоціації з героєм «Трьох мушкетерів» - Д’артаняном. Після знайомства з нашим містом, яке йому, до речі, дуже сподобалось, і яке він відвідав вперше, Олександр запропонував познайомити стриян зі своїми побратимами-закарпатцями.

Слова він дотримав, і невдовзі до Стрия  із-за Карпат завітали на наші щочетвергові літературні посиденьки  молоді літератори – Василь Кузан та Мирослав Дочинець. Захотілось продовжити асоціативний ряд (як же Д’артан’яну без вірних побратимів?) – і після короткого знайомства мрійливий та романтичний поет Василь Кузан набув рис Араміса...

Поезіє, ти для покликаних манна,

Для бджілки, що крила воскує Ікару,

для спраглих за словом ковток нектару,

для решти чужа, бо незнана.

Мирослава Кулик

kulykПропоную любителям поезії третю книжку віршів Мирослави Кулик — "Незабудка". "Ця збірка — чисте джерело думок і почуттів, не замулене брехнею, штукарством, намаганням виставити себе напоказ у літературній вітрині. Це справді молитва серця відкритого для світу у істинній любові".

Мирослава Кулик народилась 14 травня 1948 року в с. Запитів Кам'янка - Бузького району Львівськлої області. За освітою інженер. Її вірші надзвичайно гарні! Авторка майстерно добирає кожне слово.

Зустріч з такою поезією торкається найтонших струн душі читача, змінює його. Відкриває невичерпні джерела лірики, що живляться теплом і світлом сонця, чистими кольорами квітів і трав, співом птахів і буянням усього живого. В цих віршах — краса, добро і благо людини на рідній землі, яка живить дух, зміцнює волю, дарує щастя.

Уляна КравченкоЗ нагоди 150-го ювілею від дня народження видатної жінки, педагога, філософа, письменниці і громадянської діячки Уляни Кравченко у видавництві "Апріорі" вийшла книжка "Записки учительки".

Її якісний творчий спадок невеликий, хоча писала вона багато –- особливо на так звані "актуальні" для суспільства теми, але справжньою духовною потугою наповнені саме ті твори, які вона писала для друку, не на замовлення розуму –- а які вільно лилися з її серця, як сповідь, як молитва серед мороку ночі. Читаєш ці короткі спалахи серця, ці протуберанці негаснучої зірки любові, що її вона пронесла крізь усе життя, як свічечку із рук самого бога, –-і мимоволі вражаєшся: яка незвичайна доля! Чому досі про неї не створено фільмів, чому не написано романів –  рівноцінних "Віднесеним вітром"?

Адже вона поставила стільки глобальних питань,  шукала відповідей на такі вічні філософеми, –-глибина її озарінь, просвітлення душі може й і сьогодні захопити та освітити не одну душу: істинна мудрість не знає часових вимірів, вона вічна.

Ось до яких узагальнень вона приходить перечитавши словник Дарвіна."Кожна ростина потребує свойого повного розвою точно означеної кількости тепла. Ростини, спроваджені з теплих країн, справді часом навіть гарно розцвітають, але цвіт їх буде пустий і скоро змарніє без овочу... І перед моїми очами стояли сотки тих ростин почорнілих, зів'ялих, мертвих –-тих мучеників акліматизацій, що були б у своїй батьківщині розкішно цвіли, луги красили... і неначе обвіяв мене мой мороз, що знищив її життя...

Ті правди з життя ростин я переношу в царину духа. Чи ж і ми, люди, хоч обіймаємо просторий світ, не такі немічні, як ті ростини? Чи й декотрі душі не терплять і не гинуть, коли нема відповідних умов до життя? Чи на поборення чужого ворожого впливу не затрачують всіх своїх сил –- так, що організм поволі нидіє, завмирає?"

Плюс один

За космічними законами кожна людина будь-якої віри тісно пов'язана з давньою релігією свого народу. Всім відомі міфи та легенди Стародавнього Риму, давньогрецький епос, казки землі фараонів та ін. Історично склалося, що ми в більшій мірі вивчаємо світову культуру та її надбання, забуваючи, що Україна — країна оріїв (аріїв), плідно збагачена духовними скарбами наших пращурів, їхніми традиціями, культурою й талантами, а міфологія — одна з граней того багатства.

До книгарні надійшла праця художника та літератора, дослідника української культури — Валерія Войтовича. "Антологія українського міфу" в трьох томах — найбільше і найповніше дослідження українського міфу.

Для широкого кола читачів різного віку, хто цікавиться українським народознавством, пропоную книгу "Міфи та легенди давньої України" — захоплюючу літературно-художню розповідь про дивовижний світ наших далеких пращурів, їхню високу духовність і єдність з Природою, рідною Землею. Пером і пензлем автор малює яскраві міфічні образи, які, незважаючи на усілякі перешкоди, пережили віки і дожили до наших днів. Це — Сварог, Перун, Дажбог, Лада, Купало, Коляда, Берегиня та інші.

"Галина Пагутяк ввійшла в літературу зовсім тими дверима, якими входили всі інші українські письменники радянського часу. Вона ввійшла, не постукавши і не попросивши дозволу ввійти, вона влетіла через димар і змусила рахуватися з нею. Їй вдалося обійтися без творів, яких вимагала епоха, а разом з тим подарувати твори, який вимагала душа", — так писав про неї Юрій Винничук.

Знана й самобутня українська письменниця, безсумнівний майстер сучасної української прози, Галина Пагутяк приходить до свого читача з несподіваними творами східної тематики, у яких глибоко і талановито відтворює світ давніх шумерів та найтонші відчуття людської душі й естетику країни Вранішнього сонця. Вибрані твори Галини Пагутяк «Захід сонця в Урожі» відзначено австралійською літературною премією «Айстра» як найкраще авторське видання в Україні 2007 року.

anchor