Михайло Золотуха

Я пісню вкраїнську собі заспіваю

Мовою мами на рідній землі.

(з пісні «Україні» М. Золотухи)

"Сьогодні важко когось здивувати твердженням, що український народ відзначається особливою співучістю, музикальністю, то свою душу він розкриває у співі - сольному чи гуртовому. Бо більше - українська душа і спів > це нерозривне ціле, як писав наш філософ Микола Шлемкович ("Душа і пісня"), застерігаючи водночас від надмірної розспіваности нашої душі, яка топиться в настроях і пливе за водою...".

Порівнюючи нашу нинішню ситуацію в мистецтві та культурі, дійдемо висновку: талановитих особистостей катастрофічно бракує у всіх сферах суспільного життя. Не так багато талановитих авторів і в музичному мистецтві - одержимих і обдарованих, працьовитих і безвідмовних, - які, беручись за найрізноманітніші творчі починання, обов'язково доводять їх до завершення.

До таких особистостей належить, безумовно, й Михайло Золотуха, музикант-пісняр із чималим досвідом музично-організаційної виконавської та педагогічної роботи. На даний час він є автором понад 200 пісень, які достатньо відомі не тільки в рідних околицях Стрийщини і самого Стрия, а здобувають чимраз ширші простори України з Одесою і Донецьком включно. Це означає, що їх часто виконують дорослі та юнь, вони лунають по радіо і ТБ, використовуються як допоміжний чи необхідний творчий матеріал у педагогічній практиці дитячих мистецьких закладів.

Пісні Михайла Золотухи об'єднані одним почуттям: любов'ю до рідної землі в найширшому розумінні цього поняття. За тематичним спрямуванням їх можна умовно поділити на такі піджанри: патріотична тематика, пісні для дітей та юнацтва, ліричні твори про кохання. Автор дуже чутливий до відбору віршових текстів для своїх пісень. Тексти пісень належать перу, як відомих поетів (Юрія Рибчинського, Богдана Стельмаха, Платона Воронька, Віктора Романюка), так і менш знаних місцевих авторів (В. Капустіна, В.Квітневого, П. Лехновського, Р. Тарнавської, Г. Курбатової), вдало підкреслюють мелодичну красу творів. Варто додати, що до багатьох своїх мелодій Михайло Золотуха сам написав вірші. Він створює власне бачення української естради,

- мудрої, виваженої, змістовної, спрямованої не лише на розвагу, але на першооснову будь-якого виду мистецтва

- просвітництво.

Твори автора найрізноманітніші за жанрами, стилем, характером - жартівливі, сумовиті, іронічні, навіть з додатком сарказму, у них відчувається велике розмаїття настроїв і почуттів. Багато з них використовують сучасні танцювальні ритми й гармонії.

Мелодії пісень Михайла Золотухи - для голосу, для голосу в супроводі ансамблю чи для хору (їх менше), справді, зрозумілі, природні й легкодоступні, вони просякнуті «кодом» модерности, адресовані найширшим колам громадськості. Михайло Золотуха у своїй творчості орієнтується на Олександра Білаша, Богдана-Юрія Янівського, Миколу Мозгового, Володимира Івасюка...

У Михайла Золотухи вчувається особлива прив'язаність і любов до популярного птаха для української людності - лелеки-журавля. У багатьох творах оспівується він, уособлюючи прагнення лету, окриленості.

З 1998 року Михайло Золотуха навчає дітей в Стрийській музичній школі. Має свою творчу лабораторію – ВІА «Говерла», де і випробовує все створене. Щорічно митець організовує творчі вечори за участю ансамблю. Запрошує на зустрічі талановитих учнів та випускників музичної школи, відомих артистів, допомагає в проведенні пісенних конкурсів.

Побачили світ чотири збірники пісень Михайла Золотухи "Пісенний вернісаж", остання має назву "Журавлині ключі" (2009). До Дня міста автор презентував збірку пісень про Стрий.

За матеріалами статті Володимира Грабовського - музикознавця,

члена правління Національної спілки композиторів України

 

 

 Пісня про рідне місто

Сл. Кл.Михайлюка та М. Золотухи

Стрий - мій чарівний край,

Ти розцвітаєш, як розмай.

Тебе, мов квітку чарівну, 

Вплітаю в пісню голосну.

Приспів:

Стрий - співучий і дзвінкий, мов весна,

Тут щаслива моя сторона.

Свій келих наповню я знов

За життя, за красу, за любов.

 

Чи є ще десь краї, 

Щоб так співали солов'ї?

Тут щирим серцем я вбираю

Красу смерекового краю.

Приспів:

Стрий - чарівний край,

На щастя всім нам процвітай!

Найкраще місто в світі є,

Воно навік твоє й моє.

Сподобалась стаття? Поділись нею в мережі!
anchor